1. Poziom sufitu
Jak powinno być?
Poziom sufitu napinanego należy uprzednio ustalić z instalatorem. Żeby uzyskać jednolicie podświetloną powierzchnię strop sufitu wyklejamy taśmami LED w równoległych pasach. Odległość między taśmami powinna być równa lub nieco mniejsza, niż odległość od taśmy LED do powłoki sufitu napinanego. Im mniejsze obniżenie sufitu napinanego zostanie przyjęte, tym więcej taśmy LED potrzebujemy, aby uzyskać efekt równomiernie rozproszonego światła. Szczególnie istotne jest to w przypadku sufitów o powierzchni powyżej 5M2.
Dlaczego tak?
Odstępy między klejonymi paskami LED, są ustalane na podstawie opuszczenia poziomu powłoki od stropu. Jeżeli paski LED są przyklejone zbyt rzadko, sufit napinany nie będzie podświetlony równomiernie lecz będziemy widzieć pasy światła i cienia na wykonanym suficie. Natomiast przy zbyt małym obniżeniu, może być wymaga zbyt duża ilość taśmy LED do uzyskania jednolitego podświetlenia, co spowoduje nadmierne koszty instalacji.
Co może się stać?
Niedostateczne rozproszenie światła, które spowoduje widoczność poszczególnych linii LED przez powłokę. Nie trzymanie się ustalonych wysokości, może spowodować konieczność zmiany projektu, zastosowanie większej ilości pasków LED, wydłużenie prac oraz zwiększenie ceny realizacji.
2. Zasilacze
Jak powinno być?
Miejsce na zasilacze powinno znajdować się poza sufitem napinanym, lub w wyciętej rewizji w ściance powyżej linii sufitu napinanego. Do miejsca na zasilacze powinien być doprowadzony prąd, oraz od tego miejsca przewód do LED wypuszczony powyżej poziomu sufitu napinanego. Jeśli instalacja wymaga więcej, niż jednego zasilacza, musimy zastosować odpowiednią ilość przewodów.
Dlaczego tak?
Nie zawsze pod powłoką sufitu napinanego jest wystarczająco miejsca, aby zamontować zasilacze, tak żeby nie przysłaniały światła. Elementy znajdujące się pod sufitem napinanym mogą powodować złe rozproszenie się światła.
Co może się stać?
Cień widoczny na powłoce po jej napięciu.
3. Strop oraz ściany powyżej sufitu
Jak powinno być?
Strop nad sufitem podświetlanym powinien być starannie przygotowany, bez dziur oraz zagruntowany farbą gruntującą. Ściany oraz strop, powyżej poziomu sufitu napinanego muszą być przemalowane na biało.
Dlaczego tak?
Przestrzeń nad powłoką sufitu podświetlanego nie powinna mieć żadnego dostępu z zewnątrz. Strop powinien być związany gruntem, tak aby nic się z niego nie sypało. W przypadku montażu sufitu podświetlanego, używana jest folia transparentna.
Co może się stać?
Przedostawanie się owadów z zewnątrz przez szczeliny w stropie. Sypanie się niezagruntowanych kawałków stropu, które będą widoczne przez powłokę. Ciemne elementy, które nie zostały przemalowane na biało, mogą być widocznie przez folię.
4. Ściany poniżej sufitu
Jak powinno być?
Ściany, nad którymi montowany jest sufit podświetlany, muszą być starannie wyrównane. Dotyczy to szczególnie malowanych ścian, mniej istotne jest to przy tapetach. Koniecznie poinformuj o tym kierownika budowy i malarzy na swoim obiekcie!
Dlaczego tak?
Światło pada z góry, wzdłuż ściany. Powstaje efekt światła uwidaczniającego, które podkreśla wszystkie niedoskonałości i nierówności ściany.
Co może się stać?
Po zakończeniu prac i włączeniu podświetlenia uwidocznią się wszystkie wady ścian, które trzeba będzie poprawić. Ściany będzie trzeba przeszpachlować i przemalować.
Zostaw komentarz