Montaż sufitu napinanego wymaga współpracy elektryków z ekipą montażową. Dużą niedogodnością podczas montażu sufitu napinanego jest brak oznaczeń przewodów do których podłączamy urządzenia elektryczne takie jak zasilacz do taśmy LED. Należy ustalić z elektrykiem w jaki sposób są rozprowadzone przewody i poprosić o wyraźne oznaczenie oraz przekazanie informacji do ekipy montażowej.

1. Doprowadzenie przewodów

Jak powinno być?

Wyprowadzenie odpowiedniej liczby żył do przestrzeni nad sufitem, które odpowiadają potrzebnym grupom oświetleniowym i/lub przełącznikom krzyżowym.

Dlaczego tak?

Wykonawca przeprowadza instalację elektryczną na suficie, podłącza urządzenia oświetleniowe.

Co może się stać?

W przypadku braku potrzebnej liczby żył, wykonawca nie prowadzi dodatkowych żył wzdłuż ścian do wyłączników. Jest to osobna praca dla elektryków.

2. Gniazdka elektryczne

Jak powinno być?

Dostępne są sprawne gniazdka elektryczne z napięciem 220 V.

Dlaczego tak?

Podczas prac używane są nagrzewnice, wiertarki udarowe, które wymagają zasilania z gniazdek 220 V. Brak odpowiednich gniazdek uniemożliwi przeprowadzenie montażu.

3. Inteligentny Dom

Jak powinno być?

System Inteligentnego Domu musi być zainstalowany i uruchomiony. Wyłączniki oraz czujniki ruchu muszą być zamontowane i działać.

Dlaczego tak?

Instalacja elektryczna w przypadku obecności systemu Inteligentnego Domu jest bardziej skomplikowana. Bez zamontowanych i skonfigurowanych wyłączników nie będziemy wiedzieć, do których kabli podłączyć oświetlenie.

Co może się stać?

Z powodu braku możliwości sprawdzenia działania oświetlenia może zaistnieć konieczność przeprowadzenia ponownego podłączenia przewodów, demontażu sufitu oraz dodatkowego, płatnego wyjazdu ekipy. Może również dojść do uszkodzenia niskonapięciowego sprzętu oświetleniowego.

4. Włączniki światła

Jak powinno być?

Do rozpoczęcia montażu sufitu napinanego wszystkie włączniki powinny być zamontowane i sprawdzone pod kątem sprawności.

Dlaczego tak?

Po zamontowaniu oświetlenia ekipa montażowa sprawdza poprawność działania urządzeń oświetleniowych. Bez włączników nie będą mogli przeprowadzić testu oświetlenia.

Co może się stać?

Podczas montażu wszystkie instalacje są zamykane pod powłoką sufitu, co uniemożliwia późniejszy dostęp do nich. Jeśli po odbiorze obiektu okaże się, że oświetlenie nie działa, może być konieczny częściowy demontaż i ponowny montaż sufitu napinanego.