Przedstawiamy krótki niezbędnik informacji o ogólnym przygotowaniu obiektu do montażu sufitu napinanego, wyszczególniając elementy, na które należy zwrócić szczególną uwagę przy przygotowaniach.

1. Przygotowanie pomieszczenia

Jak powinno być?

Umożliwiony powinien być swobodny dostęp do ścian na całym obwodzie pomieszczenia. W odległości co najmniej 80 cm od ściany powinno być wolne przejście. Należy przenieść w inne miejsce rośliny doniczkowe, zwierzęta domowe, sprzęt AGD niewbudowany i pozostałe rzeczy, które da się wynieść z pomieszczenia.

Dlaczego tak?

Do zamocowania profilu na obwodzie pomieszczenia konieczna jest praca wzdłuż wszystkich ścian pomieszczenia z użyciem drabiny. W trakcie montażu powietrze może nagrzewać się do +70°C z powodu pracy gazowej nagrzewnicy. Jest to konieczne dla równomiernego rozciągania folii PVC.

Co może się stać?

Dodatkowa praca przy przenoszeniu mebli, pudeł, materiałów budowlanych, co wydłuża czas montażu. Uszkodzenie przedmiotów, które nie wytrzymują podwyższonej temperatury.

2. Podłogi

Jak powinno być?

Ostateczne pokrycia podłogi są zabezpieczane przez zamawiającego. Zaleca się, aby montaż wrażliwych na uszkodzenia pokryć, takich jak parkiet, deska inżynierska, laminat i linoleum o klasie wytrzymałości poniżej 33, przenieść na kolejny etap – po zakończeniu montażu sufitów.

Dlaczego tak?

Podczas prac używane są drabiny. Niezbędne jest wiercenie wielu otworów w ścianach i suficie, co nieuchronnie prowadzi do opadania kurzu lub większych cząstek odpadów na podłogę. Systemy zbierania odpadów znacznie zmniejszają ich ilość, ale nie eliminują ich całkowicie. Podczas przestawiania mebli i pudeł w trakcie prac, pod pudełka mogą dostać się większe odpady.

Co może się stać?

Materiały nieodporne na uszkodzenia mogą ulec zniszczeniu, bez możliwości naprawy.

.

3. Systemy przeciwpożarowe

Jak powinno być?

System przeciwpożarowy powinien być wyłączony na czas montażu. W przypadku zamontowanych zraszaczy, konieczna jest ich prawidłowa deaktywacja.

Dlaczego tak?

Czujki przeciwpożarowe reagują na prace nagrzewnicy gazowej. Zraszacze mogą działać niezależnie od czujek przeciwpożarowych i reagować na temperaturę otoczenia.

Co może się stać?

Uruchomienie się alarmu przeciwpożarowego, przyjazd jednostki straży pożarnej lub włączenie się zraszaczy i zalanie obiektu.

.

4. Zmiany po pomiarze

Jak powinno być?

Nie wolno wprowadzać zmian w geometrii pomieszczenia (zbudowano dodatkowe zabudowy, pojawiły się wbudowane meble, zmieniono rozwiązania dotyczące oświetlenia) po wykonanym pomiarze bez uzgodnienia z wykonawcą.

Dlaczego tak?

Wszystkie obiekty zaopatrujemy w materiały z wyprzedzeniem. Folie PVC na sufit są wycinane na miarę do danego pomieszczenia. Obliczana jest potrzebna ilość materiałów eksploatacyjnych.

Co może się stać?

Zmiany w wyposażeniu przed rozpoczęciem lub podczas prac montażowych wiążą się z dodatkowymi kosztami związanymi z logistyką, produkcją i zakupem materiałów, a także wydłużają czas trwania prac montażowych. Niektóre zmiany mogą powodować konieczność zamówienia nowej powłoki sufitu napinanego, gdyż jest ona produkowana na ścisły wymiar. W przypadku takich nieuzgodnionych zmian, odpowiedzialnym i ponoszącym koszty jest zamawiający.

.

5. Plany pomieszczenia

Jak powinno być?

Zrozumienie, gdzie na obiekcie znajdują się ukryte sieci inżynieryjne, takie jak instalacja elektryczna, rury wodociągowe i inne, w miejscach montażu profilu sufitu napinanego oraz oświetlenia. Przekazanie tych informacji wykonawcy przed rozpoczęciem montażu. Poinformuj kierownika budowy i pracowników – oznaczenia ukrytych elementów muszą zostać naniesione na suficie!

Dlaczego tak?

Zlokalizowanie ukrytych sieci może być trudne, nawet przy użyciu nowoczesnych urządzeń. Przewód może być bez napięcia w momencie poszukiwania, rura może być plastikowa. Wyszukiwanie ukrytych sieci inżynieryjnych to osobne, niełatwe zadanie, które nie jest wykonywane domyślnie na obiekcie.

Co może się stać?

W przypadku uszkodzenia ukrytych sieci konieczna jest ich naprawa, co często prowadzi do demontażu finalnego pokrycia ścian i zatrzymania procesu montażu sufitu napinanego.

.

6. Przepływ powietrza

Jak powinno być?

Szczelne wykonanie połączeń rur wentylacyjnych. Szczeliny, otwory w płytach stropowych, miejsca wyprowadzenia kabli ze ściany, szczelina dylatacyjna oraz pęknięcia między ścianami a sufitem powinny być wypełnione pianką i otynkowane. Szczególnie często występuje to w kuchniach, w pobliżu wentylacji wspólnotowej.

Dlaczego tak?

Powyżej poziomu sufitu nie powinno być szczelin, które mogą powodować zasysanie powietrza. Nie powinno być dodatkowych miejsc napływu i odpływu powietrza.

Co może się stać?

Zakłócenie przepływu mas powietrza, w przypadku otwartych okien, powoduje zasysanie ciepłego powietrza z pomieszczenia przez szczeliny, co może prowadzić do przyklejania się folii sufitowej do elementów.